Deklaracja dostępności
Gmina Głuchołazy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej glucholazy.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest w pełni zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić na następujące dane kontaktowe: Paweł Będzmirowski — email: lub telefonicznie 77 409 21 43 .
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
1. Urząd Miejski w Głuchołazach, Rynek 15
Do budynku prowadzą 2 wejścia jedno od Rynku drugie od ulicy Korfantego. Wejście od ulicy Korfantego wyposażone jest w podjazd dla wózków wraz z poręczami, na wysokości ok. 1 m przy drzwiach znajduje się przycisk dzwonka.
Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
Wejście nie jest zabezpieczone bramkami.
W budynku jest winda dostosowana do transportu osób na wózkach.
Dla osób na wózkach dostępne są korytarze i pomieszczenia na każdej kondygnacji Urzędu.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na każdej kondygnacji.
Przed budynkiem wyznaczono jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Osoby mające trudności w poruszaniu się mogą ten fakt zgłosić na parterze budynku w Straży Miejskiej, której pracownicy będą świadczyć konieczną pomoc.
2. Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach, pl. Basztowy 3
Do lokalu prowadzi jedno wejście, pomieszczenia Centrum Informacji Turystycznej znajdują się na poziomie ulicy, bezpośrednio po wejściu do pomieszczeń, każda wchodząca osoba napotyka na pracownika, który świadczy konieczną pomoc.
W lokalu nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
Wejście nie jest zabezpieczone bramkami.
Nie udostępnia się toalety.
Do Centrum Informacji Turystycznej można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W lokalu nie ma pętli indukcyjnych.
W lokalu nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
3. Budynek w Głuchołazach, ul. Bohaterów Warszawy 10 obecnie użytkowany przez Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Im. Bolesława Chrobrego (budynek jest własnością Gminy Głuchołazy).
Do budynku prowadzą 3 wejścia - jedno od ul. Bohaterów Warszawy, drugie od strony drogi wewnętrznej na terenie szkoły, a trzecie od strony placu wewnętrznego szkoły.
Wejścia są nieprzystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Przed zewnętrznymi drzwiami wejściowymi do budynku szkoły znajdują się stopnie zewnętrzne, a za drzwiami wejściowymi w przedsionku sześć stopni wewnętrznych prowadzących na poziom wysokiego parteru do klatki schodowej.
Przed wejściami do budynku brakuje pochylni podjazdowej dla osób niepełnosprawnych na wózkach.
W budynku szkoły brak jest platformy przyschodowej umożliwiającej osobom niepełnosprawnym na wózkach, pokonanie schodów prowadzących z poziomu wejścia na wysoki parter. Nie ma też windy na wyższe kondygnacje.
Wejścia nie są zabezpieczone bramkami dla osób niepełnosprawnych.
W budynku nie ma toalet przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.
Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome lub słabo widzące.
Na terenie szkoły nie wyznaczono miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością.
W budynku szkoły nie ma pętli indukcyjnych oraz nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Szkoła zapewnia osobom niepełnosprawnym dostęp alternatywny.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Zgodnie z obowiązującą od dnia 1 kwietnia 2012 roku ustawą o języku migowym i innych środkach komunikowania się, osoba uprawniona komunikując się z pracownikami Urzędu Miejskiego w Głuchołazach może skorzystać z usług tłumacza języka migowego.
Usługa odbywa się za pomocą połączenia on-line z tłumaczem.
Wystarczy nacisnąć ikonę znajdującą się na stronie głównej aby połączyć się z tłumaczem.