Odnowiony dworzec Głuchołazy Miasto
Symbolicznym przecięciem wstęgi oddano do użytku wyremontowany peron oraz odrestaurowany, zabytkowy budynek dworca Głuchołazy Miasto. Uroczystość odbyła się w środę, 17 czerwca, z udziałem licznie przybyłych gości. Po remoncie wygląd ponad 100-letniego budynku dworca zachwyca.
Oficjalnego otwarcia obiektu dokonali Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Głuchołazach Mariusz Migała, Dyrektor PKP S.A. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu Tadeusz Szulc oraz miłośnik i znawca kolei, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Działań Głuchołaskiej Młodzieży CREATIO Marian Ptak.
W uroczystościach udział wzięli również radni Rady Miejskiej w Głuchołazach, Rady Seniorów w Głuchołazach oraz Rady Powiatu w Nysie. Nie zabrakło także osób zaangażowanych w remont dworca: urzędników, architektów, koordynatorów inwestycji, inspektorów, kierownika budowy oraz wykonawcy.
Przypomnijmy, budynek dworca kolejowego Głuchołazy Miasto został wybudowany w 1914 roku, wraz z odgałęzieniem linii kolejowej prowadzącej do nieistniejącej już stacji Głuchołazy Zdrój. To właśnie tą linią do uzdrowiska w Głuchołazach dojeżdżali kuracjusze.
Budynek został wybudowany w stylu szwajcarskim. Jest jednokondygnacyjny, z muru pruskiego, z poddaszem. Co ciekawe dach dworca pełni jednocześnie funkcję zadaszenia peronu w formie podcienia. Nie jest to wiata peronowa.
Dziś budynek dworca kolejowego Głuchołazy Miasto wraz z częścią peronu zarządzany jest przez Gminę Głuchołazy. Warto podkreślić, że pierwsze rozmowy dotyczące przejęcia dworca przez Gminę rozpoczęły się jesienią 2013 roku. Ostatecznie akt notarialny podpisano w grudniu 2016 roku, a przekazanie nieruchomości nastąpiło na początku stycznia 2017 roku.
Tego samego roku, a dokładnie 3 kwietnia 2017, rozpoczęto wdrażanie planu rewitalizacji. Budynek dworca oraz część peronu wyremontowano w ramach projektu "Kompleksowa rewitalizacja zdegradowanej infrastruktury Gminy Głuchołazy szansą na aktywizację społeczności lokalnej". Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
Całkowity koszt inwestycji to kwota 2 517 140,47 złotych z czego pozyskane dofinansowanie to 1 380 080,77 złotych.