Głuchołazy – bo tutaj warto przyjechać
Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu „GÓRAMI POGRANICZA POLSKO – CZESKIEGO”. Edycja specjalna (01.06 – 30.09.2020 r.)
Gdy pod koniec marca br. pandemia Covid-19 dotknęła cały świat, a granice państw Unii Europejskiej były zamknięte, nikt nie widział wtedy na jak długo.
Mając przed sobą same niewiadome, w maju ostrożnie próbowaliśmy wracać do normalności. Wtedy też zrodził się pomysł edycji specjalnej Ogólnopolskiego Projektu „Górami Pogranicza Polsko – Czeskiego”. Edycja specjalna zakładała skierowanie miłośników kolarstwa, turystyki rowerowej i pieszej na urokliwe szlaki turystyczne zlokalizowane na terenie Gminy Głuchołazy. Nastawiliśmy się na promocję naszego regionu wyłącznie po polskiej stronie granicy. Byliśmy pierwszymi którzy nieśmiało, z zachowaniem wszelkich procedur związanych z walką z koronawirusem, wychodzą z propozycją nietypowego projektu dostosowanego do nietypowej sytuacji. Decyzja o uruchomieniu Ogólnopolskiego Projektu „Górami Pogranicza Polsko - Czeskiego” - edycji specjalnej, w tym czasie nie była łatwa. Nikt nie chciał narazić uczestników na kwarantannę i inne przykre konsekwencje. Liczne komunikaty i zdjęcia w regulaminie imprezy oraz na naszym profilu FB, przypominały i ostrzegały o zachowaniu reżimu sanitarnego. Zwrócono szczególną uwagę na poruszanie się tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych polskiej części Gór Opawskich, a wszystko w trosce o bezpieczeństwo uczestników.
Zainteresowanie projektem i udział turystów którzy odwiedzili nasz region zaskoczył nas pozytywnie. W tegorocznej edycji specjalnej udział wzięło ponad 500 osób z różnych rejonów Polski, co cieszy nas niezmiernie. Nagrodą i pamiątką z imprezy był wyjątkowy i jedyny taki medal w Polsce, który ma kształt twarzy z maseczką. Z jednej jego strony jest wizerunek Góry Chrobrego, a z drugiej Kopy Biskupiej. Projekt odzwierciedlił trudną sytuację z jaką obecnie mierzy się cały Świat. Dlaczego? Dlatego, że wszyscy tęsknimy za normalnością do tego co znamy i do czego byliśmy przyzwyczajeni, a medal będzie przypominał o tym że nic na tej ziemi nie jest pewne, będzie także po latach pamiątką historyczną!
Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie, dzięki któremu byliśmy jeszcze bliżej naszych pasji i zamiłowań. Jesteśmy przekonani, że aktywności fizyczna utrwaliła lepszy obraz własnej osoby oraz poczucie wartości, a także zwiększyła entuzjazm i optymizm, tak istotne szczególnie teraz.
Foto relacja na stronie organizatora : https://ktukol.pl/
Pomysłodawcy projektu: Joanna i Eligiusz Jędrysek – KTK KTUKOL - Głuchołazy