Zakończono prace konserwatorskie na wieży
Blisko trzy tygodnie trwały prace konserwatorsko – restauratorskie na szczycie Wieży Bramy Górnej w Głuchołazach. Działania prowadzono na powierzchni ceglanego hełmu oraz attyki. Wykonywała je profesjonalna firma zajmująca się konserwacją zabytków.
Wieża Bramy Górnej była wzmiankowana po raz pierwszy w 1418 roku. Swą obecną 25-metrową wysokość uzyskała po przebudowie ok. 1600 roku, w tym też czasie ozdobiono ją renesansową attyką, a w 1903 roku dobudowano ceglany hełm. Na szczycie widnieje metalowa chorągiewka w kształcie kozy – pamiątka nieistniejącego już Ratusza. W górnej części wieży znajdują się wąskie okienka strzelnicze, w niektórych z nich zachowały się kamienne rzygacze.
Prowadzone w tym roku prace konserwatorsko – restauratorskie miały na celu przede wszystkim oczyszczenie oraz zabezpieczenie powierzchni hełmu przed warunkami atmosferycznymi. Wyspecjalizowani pracownicy uzupełnili także ubytki na elementach attyki oraz wzmocnili osłabione miejsca.
Przypomnijmy, że wieża pełni funkcję obiektu widokowego. Ze szczytu, na który prowadzi 105 drewnianych stopni, rozciąga się piękna panorama miasta i malowniczej okolicy. Jednak należy pamiętać, że wieża dla zwiedzających otwarta jest od marca do końca października.