X jubileuszowa konferencja popularnonaukowa seniorzy polsko-czeskiego pogranicza
„Trudna droga do wolności” to temat konferencji popularnonaukowej pn. „Seniorzy Polsko-Czeskiego Pogranicza”. Spotkanie odbyło się we wtorek, 7 grudnia, w Sali widowiskowej Centrum Kultury w Głuchołazach. Organizatorem konferencji był Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Marii Bilwin w Głuchołazach.
Gmina Głuchołazy współfinansowała organizację konferencji, a Burmistrz Głuchołaz objął wydarzenie patronatem. Spotkanie studentów UTW patronatem objął także Rektor PWSZ w Nysie.
W konferencji wzięło udział liczne grono zaproszonych gości, których podczas rozpoczęcia spotkania oficjalnie powitała Jolanta Gawlik, prezes UTW im. Marii Bilwin w Głuchołazach. Wśród nich byli:
- Burmistrz Głuchołaz - Edward Szupryczyński
- Senator okręgu Jesenik-Szumperk - mgr Mirosław Adamek
- Pełnomocnik Rektora PWSZ ds. współpracy z UTW - dr Piotr Bernat
- Przedstawiciel PWSZ - Iwona Podpora
- Przedstawiciel Marszałka Województwa Opolskiego - dr Paweł Szymkowicz
- Naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu UM w Głuchołazach - Bartosz Bukała
- Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów - Zdzisław Matyjasik
- Dyrektor Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach - Jan Ćwiek
- Przewodnicząca RNP - Beata Puzia
- Dyrektor Centrum Usług Socjalnych w Jeseniku inż, Jan Rotter
- Przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Nysy, Prudnika, Niemodlina, Nowej Rudy, Paczkowa, Łambinowic, Złotego Stoku
- Przedstawiciele seniorów z Czech oraz Głuchołaz
Ze względu na obostrzenia pandemiczne w konferencji stacjonarnie nie mogli uczestniczyć wszyscy chętni. Dlatego organizatorzy zapewnili transmisję wideo z obrad, którą można było oglądać na żywo w Internecie.
Otwarcia Konferencji dokonał dr Piotr Bernat, który w swoim wystąpieniu poruszył współpracę polsko-czeską w ujęciu historycznym. Następnie głos zabrał Jan Rotter prezentując współpracę polsko-czeską w ujęciu instytucjonalnym.
Wśród zaproszonych gości byli prelegenci, którzy w swoich wystąpieniach poruszali tematy związane z dążeniem do wolności. Prelegent z Czech, mgr Kvetoslaw Growka, omówił temat historii Czech na przełomie ostatnich dziesięcioleci. Przedstawiciel UTW z Nowej Rudy podzielił się z zebranymi swoimi przeżyciami z okresu stanu wojennego. Natomiast przedstawiciel UTW z Głuchołaz, poruszył temat ukształtowania granicy państwowej na Śląsku Cieszyńskim, Spiszu i Orawie. Prelegent reprezentujący UTW z Nysy przedstawił, jak przebiegała granica państwowa między Rzeczpospolitą Polską i Królestwem Rumunii w latach 1921-1939.
W konferencji uczestniczył także wykładowca Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu, który przedstawił współpracę Polsko – Czeską w latach 2002-2017 na przykładzie uczelni z Nowej Rudy, Nysy i Legnicy.
Organizatorzy podsumowując konferencję stwierdzają, że w przyszłości na spotkania o takich tematach będą zapraszać młodzież szkolną.