Warsztaty artystyczne nagrodą w corocznym Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci, organizowanym przez KRUS
Opolski KRUS, w ramach corocznie organizowanego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod nazwą „Bezpiecznie na wsi”, współpracuje od kilku lat ze Szkołą Plastyczną w Opolu, która organizuje laureatom szczególną formę nagrody.
Pod okiem nauczycieli – wykładowców Opolskiego Plastyczniaka, nagrodzone dzieci biorą udział w specjalistycznych zajęciach, przygotowanych z myślą o rozwijaniu ich pasji w wielu różnych dziedzinach plastycznych.
Opolski Plastyczniak tak opisuje przeprowadzone niedawno zajęcia:
„Zajęcia artystyczne w Plastyczniaku to nie tylko szansa na zdobycie cennych umiejętności, rozwinięcie wyobraźni i wrażliwości, ale i relaks, aktywny wypoczynek i dobra zabawa. Przekonali się o tym ostatnio laureaci XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem: Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”, zorganizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Oddział Regionalny w Opolu.
Laureaci Konkursu zostali zaproszeni na warsztaty, a nagrodzone prace zostały wyeksponowane na pierwszym piętrze plastyczniakowego Ogniska. W ramach tego wydarzenia uruchomiono dwie pracownie – uczestnicy warsztatów mogli dzięki temu spróbować swych sił w różnych dziedzinach plastycznych i nauczyć się kilku technik. Zajęcia prowadzili artyści plastycy, pedagodzy opolskiego Plastyczniaka. Warsztaty z podstaw projektowania, przeprowadzone przez panią Annę Grzesik zakładały wykonanie ekologicznej kartki świątecznej. Uczestnicy warsztatów poznali w trakcie pracy podstawowe etapy procesu projektowania: najpierw tworzyli szkic, wybierając z kilku swoich pomysłów na wykonanie eko-kartki ten najlepszy, potem realizowali projekt z użyciem różnych eko-materiałów: suszu roślinnego, kartonu karbowanego, wełny, lnu, konopi, maty kokosowej i gazet.
Druga część warsztatów odbyła się w pracowni ceramiki pod okiem pani Anny Boruch-Kuńki i pana Krzysztofa Rzepczyńskiego. Uczestnicy warsztatów mieli do wykonania mozaikę, inspirowaną jesiennym pejzażem. W skupieniu układali kompozycje złożone z małych, nieregularnych, barwionych na różne kolory elementów. Po ułożeniu mozaik podkłady, wzmocnione nylonową siatką, zostały z drugiej strony zalane gipsem.
To kolejna już edycja warsztatów, które organizuje szkoła, przy współpracy z KRUS-em – wyjaśnia pani Dyrektor Małgorzata Gałązka. W zeszłym roku warsztaty nie odbyły się ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, więc tym bardziej cieszymy się tegoroczną edycją Konkursu, w ramach której udało się warsztaty zorganizować”.
Ze względu na trwającą pandemię zajęcia odbywają się dwuetapowo, tzn. w dwóch terminach, co umożliwia bezpieczny udział dzieci w warsztatach, przy zachowaniu wszystkich zaleceń epidemicznych