78. rocznica "Marszu Śmierci"
17 stycznia mija 78. Rocznica - „ewakuacji” więźniów obozu koncentracyjnego Auchwitz-Birkenau do obozu Gross Rosen. Tego dnia czcimy pamięć tych wszystkich, którzy oddali swoje życie w styczniu 1945 r. Podobnie, jak w latach ubiegłych w tym roku delegacja miasta Głuchołazy uda się do muzeum obozu KL Gross-Rosen w Rogoźnicy, gdzie wg historyków miały się kończyć szlaki „Marszu Śmierci”, przebiegające przez region Głuchołaz, by złożyć kwiaty pod Mauzoleum pamięci ofiar pomordowanych w Gross Rosen.
17 stycznia 1945 rozpoczęła się masowa „ewakuacja” obozu koncentracyjnego KL „Auschwitz”, ze względu na zbliżający się front i nadchodzące wojska rosyjskie. Rozpoczął się etap przemieszczania więźniów do obozów położonych w głębi terytorium niemieckiego. Więźniowie poruszali się najczęściej pieszo i w warunkach urągających ludzkiej godności. Ten „marsz” przeszedł do historii pod nazwą „Marszu Śmierci”, ponieważ wielu więźniów zmarło z powodu wycieńczenia, mrozu lub zostali rozstrzelani przez eskortujących ich niemieckich żołnierzy.
Tragiczny marsz zaznaczył swój ślad także w historii naszego regionu. Trasy przemarszu naznaczone są mogiłami tych, którzy nie mieli szans dotrwać końca wojny. Do dnia dzisiejszego nie jesteśmy w stanie stwierdzić, którędy dokładnie wiodły szlaki marszy śmierci, choć wiemy, że było ich kilka. Na głuchołaskiej ziemi zginęło ponad 200 osób, a mogiły na cmentarzach w Głuchołazach, Charbielinie, Bodzanowie, Polskim Świętowie, Gierałcicach czy Starym Lesie dobitnie ukazują skalę tragedii tamtych wydarzeń.
W ubiegłych latach w Gminie Głuchołazy uczczono pamięć ofiar Marszu Śmierci, poprzez organizację Turystycznego Rajdu Pamięci oraz odsłonięcie tablic pamiątkowych w Charbielinie i Starym Lesie.