Głuchołazy wzorem dla innych gmin!
Miło nam poinformować, że w opracowaniu pt. „REWITALIZACJA - INSPIRACJE I DOŚWIADCZENIA dla zintegrowanych działań na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki” działania przeprowadzone w Gminie Głuchołazy podane są jako wzór do naśladowania.
W publikacji czytamy: „W województwie można wskazać gminy wyróżniające się dużą aktywnością z punktu widzenia liczby realizowanych projektów. Należą do nich m.in. Głuchołazy, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Olesno, Opole”.
Głuchołazy zaliczają się do grona liderów, w województwie opolskim, wyróżniających się wyższą niż przeciętna aktywnością projektową - tłumaczy Roman Sambor zastępca Burmistrza Głuchołaz.
Nasze miasto było wielokrotnie nagradzane nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego. W 2021 roku Gmina Głuchołazy zdobyła najwyższą nagrodę w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego. Doceniono Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Głuchołazach, w kategorii Najlepszy Obiekt Użyteczności Publicznej 2021.
W poprzednich edycjach konkursu doceniono działania pod nazwą: „Rewitalizacja dawnego obszaru uzdrowiskowego na terenie położonym w miejscowości Głuchołazy” - nagroda Marszałka Województwa Opolskiego 2019 - kategoria Przestrzeń Publiczna, „Rewaloryzacja Parku Zdrojowego w Głuchołazach” - nagroda Marszałka Województwa Opolskiego 2010. Głuchołazy zdobyły także w 2016 roku nagrodę Internautów za działanie pn. „Rewitalizacja otoczenia muru miejskiego oraz dziedzińca dawnego Wójtostwa w Głuchołazach”.
- Proces rewitalizacji prowadzony w Głuchołazach rozpoczął się już w 2010 r. Przyjęto wówczas Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Głuchołazy na lata 2010-2015 - tłumaczy Roman Sambor. W ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Głuchołazy na lata 2016-2023 zaplanowano realizację dziesięciu podstawowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych oraz ośmiu przedsięwzięć uzupełniających, które odpowiadają na wszystkie zdiagnozowane potrzeby obszaru rewitalizacji.
Dobre praktyki z gminy Głuchołazy:
- odnowiony dworzec PKP - odnowa obiektu zabytkowego, I etap tworzenia zintegrowanego dworca przesiadkowego,
- dziedziniec dawnego wójtostwa, zrekonstruowane mury miejskie, Stare Miasto - dziedzictwo kulturowe ważnym potencjałem endogennym obszaru rewitalizacji,
- biblioteka miejska przy ul. Bohaterów Warszawy w Głuchołazach - potencjalny symbol zachodzących przemian,
- skwer i al. Kawalerów Orderu Uśmiechu - jedna z zalet obszaru rewitalizacji związanych
z dziedzictwem niematerialnym, - kamienica z mieszkaniami chronionymi (ul. Tylna), budynek usług społecznych (al. Jana Pawła II) - projekty skierowane do mieszkańców obszaru rewitalizacji szczególnie narażonych
na marginalizację, - kompleks rekreacyjno-sportowy „Nad Białką” - powstanie atrakcyjnych terenów wypoczynkowych,
- Park Zdrojowy przy ul. Skłodowskiej-Curie - przykład udanej rewaloryzacji cennego przyrodniczo i historycznie parku wraz z wprowadzeniem nowych funkcji.
Co zwróciło szczególną uwagę?
W publikacji czytamy: „Rewitalizacja w Głuchołazach może stanowić dobrą praktykę prowadzenia tego procesu w mniejszych gminach miejsko-wiejskich lub wiejskich w duchu zrównoważonego rozwoju. Cechą wyróżniającą Głuchołazy jest oparcie działań rewitalizacyjnych w dużej mierze na bogatym dziedzictwie materialnym i niematerialnym miasta oraz okolicy”.