Do kogo należy obowiązek odśnieżania chodnika?
Zalegająca warstwa śniegu może sprawić wiele trudności komunikacyjnych dla pieszych i dla pojazdów. Zalegający na chodniku śnieg utrudnia poruszanie się, a zmiany temperatur powodują, że pod powierzchnią śniegu pojawia się lód, który stanowi zagrożenie dla poruszających chodnikiem pieszych. Konieczne jest regularne odśnieżanie i posypywanie zlodowaciałej warstwy. Usunięty śnieg należy składować w taki sposób, by nie stanowił przeszkody ani dla pieszych i dla pojazdów.
Do kogo należy obowiązek odśnieżania chodnika?
Chodnik jest to wydzielona część drogi publicznej służącej dla ruchu pieszych. Z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wynika, że obowiązek odśnieżania chodnika, który przylega bezpośrednio do granicy posesji, należy do właściciela nieruchomości. A zatem właściciel, zarządca, administrator, podmiot władający nieruchomością zobowiązany jest zgodnie z prawem odśnieżać chodnik bezpośrednio przylegający do jego posesji, nieruchomości. Konieczne jest także usuwanie śniegu z bram wjazdowych, z połaci dachu domu, garażu, budynku gospodarczego, a także strącenie nawisów śnieżnych lub lodowych sopli, w szczególności z dachów wielkopowierzchniowych.
Obowiązek odśnieżania chodnika, który przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, należy do właściciela nieruchomości.
Należy pamiętać, że usunięty śnieg należy składować w taki sposób, aby jego hałdy nie były przeszkodą dla pieszych i pojazdów. Zabronione jest odrzucanie go na ulicę, zostawianie pryzmy śniegu na chodniku, na wjeździe lub przy furtce.
Podstawa prawna - Przepisy karne
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Art. 5 .1 Obowiązków właścicieli nieruchomości:
4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest
dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
5) realizacja innych obowiązków określonych w regulaminie.
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Głuchołazy.
§ 3. 1 Obowiązek oczyszczania ze śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń winien być niezwłocznie realizowany przez właściciela nieruchomości, z części nieruchomości służących do użytku publicznego, poprzez odgarnięcie wyżej wymienionych zanieczyszczeń w miejsce
niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów.
2. Obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest podjęcie działań ograniczających śliskość chodnika położonego bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Piasek użyty do tych celów należy usunąć z chodnika po ustaniu przyczyn jego stosowania.
3. Właściciele nieruchomości służących do użytku publicznego oraz właściciele nieruchomości bezpośrednio przylegających do nieruchomości służących do użytku publicznego, a w szczególności chodników i niebędących chodnikami ciągów komunikacyjnych służących do ruchu pieszego,
zobowiązani są do niezwłocznego usuwania zwisających sopli lodu oraz zwisów śnieżnych.
4. Przez niezwłoczne uprzątnięcie należy rozumieć uprzątnięcie w dniu powstania błota, śniegu, lodu, sopli lodu, zwisów śnieżnych i innych zanieczyszczeń.
5. Zanieczyszczenia uprzątnięte z chodników powinny być gromadzone we własnych pojemnikach na odpady.
6. Zakazuje się zgarniania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodnika na jezdnię, żywopłot, trawnik lub urządzenia techniczne pasa drogowego.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.
Art. 10. 1
2. Kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1 lub 1a - podlega karze grzywny.
2a. Karze określonej w ust. 2 podlega także ten, kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie.
Należy także pamiętać, że w przypadku gdy ktoś poniesie uszczerbek na zdrowiu w wyniku upadku na chodniku lub posesji, która stwarza zagrożenie, np. jest nieodśnieżona lub śliska, właściciel, zarządca nieruchomości musi liczyć się z odpowiedzialnością wobec poszkodowanego.